Dünya

Bademcik ameliyatı olmaya gitti, hayatını kaybetti

Hits: 127

4 yaşındaki sağlıklı çocuk, bademciklerini aldırmak için girdiği basit bir ameliyattan birkaç gün sonra yaşamını yitirdi.

Birleşik Krallık, Liverpool’da 4 yaşındaki Logan Solheim isimli sağlıklı çocuk, sürekli tekrarlayan bademcik iltihabı sonrasında hastaneye başvurdu. Doktor tarafından ameliyat ile bademciklerinin alınmasına karar verildi. Gayet normal geçen bir operasyon sonrası küçük çocuk taburcu edildi. Fakat ertesi gün aniden kan kusmaya başladı, nefes almakta zorluk çekiyordu.

Sağlık görevlileri tarafından hastaneye yetiştirildi fakat hastane iki gün sonra çocuğun beyin hasarından yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Soruşturmadan sonra konuşan Logan’ın babası Paul, oğlu Logan’ın evdeyken kalp krizi geçirdiğini, ve paramediğin kalp masajı yaptığını söyledi.

Yakındaki Arrowe Park Hastanesi’ne giderken, Logan’ın solunum yolları tamamen tıkanmış ve nabız durmuştu. Daha sonra nabzı geri getirilen çocuk şehirdeki Alder Hey Çocuk Hastanesi’ne transfer edildi ama 24 Mart’ta hayatını kaybetti.

 

RİSK SON DERECE NADİR

Otopsiyi yapan Patolog Dr Rajeev Shukla, Logan’ın bademciklerinin alındığı operasyonun felakete yol açtığını söyledi. Ayrıca böyle bir ameliyatın bilinen bir riski olmasına rağmen, bu riskin son derece nadir olduğunu da belirtti.

Logan’ın ameliyatını gerçekleştiren kulak,burun, boğaz cerrahı Dr. Nazmy Shehata, 28 yıllık deneyiminde ilk defa böyle bir durumda ölüm ihtimalinin gerçekleştiğini gördüğünü söyledi.

Üzgün görünen doktor şöyle konuştu: “Daha sonraları yemesi ve içmesi normaldi. İşaretler her şeyin iyi olduğunu söylüyordu. Logan’a ne olduğunu öğrendiğimde şaşırdım, şok oldum. “

Dava raporunun sonucunu kaydeden Bayan Bhardwaj şöyle dedi: “Tüm prosedürler bir risk unsuru taşır. Bu, bir bademcik ameliyatının bilinen ancak en nadir sonucudur.”

Ayrıca operasyonun “uygun şekilde” gerçekleştirmiş olduğunu ve cerraha bağlı bir suçlama olmadığını ekledi. 

 

Etiketler
Fazlasını Gör

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Kapat
Kapat

Adblock Tespit Edildi!

Lütfen bize desteğiniz için reklam engelleyici kaldırın!