Ordu, bal üretiminde de Türkiye nin birincisidir

Ordu, bal üretiminde de Türkiye nin birincisidir Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ine sahip olan ve Türkiye’de en fazla fındığın üretildiği Ordu, bal üretiminde de Türkiye nin birincisidir. Ordu İlimiz Ürettiği..

Ordu, bal üretiminde de Türkiye nin birincisidir

Ordu, bal üretiminde de Türkiye nin birincisidir

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ine sahip olan ve Türkiye’de en fazla fındığın üretildiği Ordu, bal üretiminde de Türkiye nin birincisidir.
Ordu İlimiz Ürettiği bal miktarı ile dünyada 112 ülkeden fazla bal üreten Ordu’da, bal satışlarından piyasaya 200 milyon lira girdi sağlayarak Katma Değer yaratan arıcılarımız Ordu’da 2 bin 500’ü AKS de kayıtlı olmak üzere 3500 arıcı ailesinin yaklaşık 537 bin kovan ile Türkiye’nin dört bir yanına dağılarak “TÜRKİYE’NİN TADINI oluşturmaktadırlar. Ordulu arıcılarımız daha çok gezgin arıcılık yaparak bal üretimi yapmaktadırlar.

 

Fb Img 1590131907000

“Bizim Ordulu arıcılar; Akdeniz’den başlayıp Güneydoğu, Doğu Anadolu, İç Anadolu’da bölgelerinde çiçek ve çam balı üretmektedirler.

 

Fb Img 1590131913464

” Bu yörelerde her ne kadar babadan oğula geçen bir kültürün parçası olarak öğrenilse de, Türkiye’nin konusunda tek araştırma Kurumu olan ARICILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ’ nün uzman personelleri tarafından Halk Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla verilen kurslarla toplumun geneli bu konuda bilgilendirilmeye çalışılmaktadır. Sektörümüzde arıcılık genelde belirli bir yaşın üzerindeki insanlarımız tarafından yapılıyor olması gençlerin bu mesleğe çok fazla ilgi göstermiyor olması sektör için dezavantajlardan bir tanesi olması nedeniyle gençlerin bu mesleğe yöneltecek çalışmaların ve teşviklerin yapılmasına ihtiyaç vardır..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL