Ah Aşk Sen Nelere Kadirsin: Aşkın Sağlığımıza Faydaları

Haberi Paylaş

Hits: 2888

Tam da 14 Şubat Sevgililer Günü kutlanırken aşka bir başka açıdan bakalım istedik… İnsanın karnında kelebekleri uçuşturan, hayatı toz pembe görmenizi sağlayan, etrafa gülücükler saçtığınız, yerinizde duramadığınız, sevgi pıtırcığı olduğunuz zamanların -evet evet aşık olduğunuzun zamanlardan bahsediyoruz- vücudunuza neler yaptığını bilmek istemez misiniz?

Aşk iksiri olarak da tanımlanan oksitosin, dopamin, seratonin, endorfin, adrenalin hormonlarının beyinden salınması sonrası gerçekleşen aşkın, en belirgin etkisini kalp üzerinde görüyoruz.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşkın yarattığı heyecanı şöyle anlatıyor: “Göğüste oluşan sıkıntı ve heyecan hissi, çarpıntı, kalbin yalpalayarak atması, anlamsız bir huzursuzluk hali aşkın vücudu ele geçirdiğini gösterir. Ancak bu duygular sanılanın aksine kalbe iyi gelir. Aşkın, uzun vadede kalp krizi riskini azalttığı, kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.”

Yalnızca bu mu? Hayır! Gelin birlikte aşkın sağlığımıza faydaları nelermiş bakalım:

Kalp krizi riskini azaltıyor

Kalbe iyi geliyor demişken oradan başlayalım… Aşk uzun vadede kalp krizi riskini azaltıyor. Mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde uyku kalitesi artıyor ve kalp krizi riski azalıyor.

Stresin panzehiri olarak gösterilen aşk sayesinde vücuttaki stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme izleniyor ve damarlar korunuyor.

Kolesterolü düşürüyor

Evet stres hormonu kortizolün azalması ile beraber kolesterol de düşüyor.
Yapılan araştırmalar da mutlu birliktelik yaşayan çiftlerin, vücuttaki stres hormonlarının azalmasına paralel olarak kolesterol seviyelerinin de daha düşük olduğu ortaya çıkmış… Mutlu çiftlerin beslenme alışkanlıklarının daha kaliteli olması da kolesterol dengesini olumlu etkiliyor.

Tansiyona iyi geliyor

Woman holding heart-shaped snowball, close-up of hands

Ah aşk sen nelere kadirsin! Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu sıcak bir kucaklaşma sonrası gelecek 10 dakikalık sıcak bir konuşmanın, tansiyonu düşürdüğünü ortaya çıktı. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosin bulunuyor. Tansiyonu düzenleyen diğer etkenleri ise vücuttaki stresin azalması, uyku kalitesinin artması, kişisel bakım ve beslenme düzeninin daha kaliteli olması oluşturuyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Aşk ve sevginin vücutta gösterdiği etkiler sayesinde oksitosin ile de kan basıncında düzelme oluyor. Bu sayede ise vücudun bağışıklık sistemi güçleniyor.

Doğal bir ağrı kesici olarak: Aşk

Oksitosin hormonunun salgılanmasıyla birlikte baş ağrılarının ciddi şekilde azaldığı da araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Mutluluk hormonlarının etkisi, çoğu ağrı kesiciden kat kat daha etkili.

Aşk güzelleştirir

Portrait of a couple in love, sharing their love and affection in the privacy of their bedroom

Aşık olan insanların mutluluğu yüzlerine de yansıyor diyebiliriz. Aşıkken salgılanan hormonlar cildi güzelleştiriyor ve sivilcelerin azalmasına da bir nevi yol açıyor.

Aşk ömrü uzatıyor

Mutlu bir birlikteliği sahip insanların yalnız yaşayanlara ve oranla daha uzun yaşadıklarını biliyor muydunuz? Evet yalnızları üzmek istemeyiz ama araştırmalara göre yalnız yaşayan insanlarda depresyon ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin de fazla olduğu ortaya çıkmış.

Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl ömürlerinin kısaldığını gösteriyor.

Ve tabii ki aşk mutluluk veriyor

Aşık olunca beynin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar kişiye mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor.