TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 306.563
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 59.187
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 273
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 52.104
Güncel

Alman ekonomisinde kısıtlama etkisi

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, ülke ekonomisine yönelik aylık raporunu yayımladı.

Alman ekonomisinde kısıtlama etkisi

Raporda, Almanya’da ekonomik toparlanmanın salgının ikinci dalgasında kısıtlamaların tekrar uygulanmasıyla büyük ölçüde durma noktasına geldiği belirtilerek, “Bu yılın ilk çeyreğinde de kısıtlamaların uzatılması ve sıkılaştırılması Alman ekonomisini olumsuz etkileyecek” ifadesine yer verildi.

Raporda, bu olumsuz etkinin kışın artan koronavirüs vaka sayılarının tekrar ne kadar hızlı kontrol altına alınabileceğine bağlı olduğuna işaret edilerek, “Kesin olan bir şey var, korona salgını gerçekten kontrol altına alınmadan, ekonomide sürdürülebilir bir toparlanma gerçekleşmez” değerlendirmesinde bulunuldu. Bakanlığın raporunda, Alman sanayisinde görünümün koronavirüs salgını ve yarı iletken sektöründe tedarik darboğazı nedeniyle ‘ihtiyatlı’ kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Almanya’da 11 Şubat’ta koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Şubat’a kadar geçerli olan tedbirler, 7 Mart’a kadar uzatılmıştı. Öte yandan, Almanya İçişleri Bakanlığı 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, koronavirüsün mutasyona uğrayan türlerinin yoğun olarak görüldüğü Çekya ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere 14 Şubat’tan itibaren sınırları kapatacağını duyurmuştu. Alman Otomobilciler Birliği (VDA) de Almanya’nın Çekya sınırındaki kısıtlamaların otomotiv tedarik zincirini etkileyerek, sektörde bir üretim kesintisi dalgasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL