Güncel

Altın fiyatları yüzde 15 düşebilir

ABN Amro analistleri, son yayımlanan raporda bugün itibarıyla 1.755 dolar olan altının ons fiyatının 2021 sonunda 1.700, 2022 sonunda ise 1.500 dolara düşmesini beklediklerini bildirdi. Sıkılaşan para politikaları, artan tahvil getirileri ve güçlenen dolar bu beklentinin 3 nedeni olarak gösterildi

Altın fiyatları yüzde 15 düşebilir

Hollanda merkezli ABN Amro altın fiyatlarına ilişkin öngörülerini içeren bir rapor yayımladı.

Banka analistleri altının ons fiyatının bu yıl sonunda 1.700, gelecek yıl sonunda ise 1.500 dolara düşeceği tahmininde bulundu. Bugün altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda 1.755 dolardan işlem görüyor.

Bu, ABN Amro’nun son fiyat tahmininin gerçekleşmesi durumunda altının 2021 sonuna kadar yüzde 3.2, 2022 sonuna kadar ise yüzde 14.5 değer kaybetmesi anlamına gelir.

Analistler söz konusu düşüş beklentisinin 3 nedeni olduğunu belirtti. Bunlardan ilki başta Fed olmak üzere dünya genelinde para politikalarının sıkılaşacağına yönelik beklenti. Raporda Fed’in 2023 başında faiz artırımlarına başlanmasının beklendiği belirtildi. İngiltere ve Kanada merkez bankalarının ise muhtemelen Fed’den daha erken bir tarihte faiz artırıma gideceği öngörüsünde bulunuldu.

  • DOLAR 9 LİRAYI AŞTI
    DOLAR 9 LİRAYI AŞTI

ABD tahvillerinin getirilerindeki artışlar ise altındaki düşüş beklentisinin ikinci nedeni olarak gösterildi. Raporda 2 yıllık tahvil getirisinin piyasa beklentisi üzerinde artabileceği, bunun yanında ABD’deki enflasyon baskısının da azalacağı ifade edildi. Bu gelişmeler altına talebi düşürebileceği için fiyatları olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Raporda son olarak ise doların güçlenmeye devam etmesinin beklendiği belirtildi. Doların yükselmesi tarihsel olarak altın fiyatlarında düşüşe yol açıyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bir önceki yazımız olan Instagram'a 'Instagram çöktü mü?' özelliği! başlıklı makalemizde Instagram'a 'Instagram çöktü mü?' özelliği! hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

160x600-reklam.jpg
160x600-reklam.jpg

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL