TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.214
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.302
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 62
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 7.711
Güncel

Bakan Adil Karaismailoğlu: En gelişmiş ülkeler alt yapı projelerini nasıl yaptığımızı soruyor

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ulaştırma ve alt yapı anlamında her geçen gün geliştiğini belirterek, ülkelerin büyükelçilerini göndererek bu projeleri kendilerine sorduklarını söyledi.

Bakan Adil Karaismailoğlu: En gelişmiş ülkeler alt yapı projelerini nasıl yaptığımızı soruyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Her iki bakan önce kentte yapımı devam eden yeni havalimanı şantiyesini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Gül ve Karaismailoğlu, daha sonra Gaziantep Valiliği’ni ziyaret edip, AK Parti İl Başkanlığı’na geçerek partililerle bir araya geldi.

Karaismailoğlu,” Biz bir taraftan uzaya uydu gönderirken diğer taraftan hızlı trenlerimizi yapıyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile büyükelçilerini bize göndererek bu projeleri nasıl yaptığımızı bizlere soruyorlar” dedi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin 18 yılda hayata geçirdiği alt yapı hamlelerinden bahsederek, 18 yılda ülke genelinde 28 bin kilometre bölünmüş yol yapıldığını, bu yollarda taşıt hareketliliği yüzde 170 artmasına rağmen trafik kazalarının yüzde 80 azaldığını vurguladı.

“Hakkari’de ne yapıyorsak Edirne’de de onu yapıyoruz”

18 yıl önce Türkiye’de başlatılan ulaştırma ve alt yapı hamlesinin her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyen Bakan Karaismailoğu, 2020 yılının dünya ölçeğindeki büyük projelerin tek tek hayata geçirilmesi ile geçtiğini, ülkenin her bir noktasında aynı heyecanla çalıştıklarını söyledi. Karaismailoğlı, ”Hakkari’de ne yapıyorsak Edirne’de de onu yapıyoruz. Devam eden projeleri de vatandaşlarımızın hayatına kazandıracağız. Yaptığımız projeler hem alt yapı anlamında hem de sanayi anlamında vatandaşımıza fayda sağlayan projeler oluyor. İnsanlarımızın bölgedeki yaşam kalitesini de arttırıyor. Bizim yaptığımız projeleri anlayamayanlar, farklı manipülasyonlarla bizim projemizi eleştirirler. Eleştirebilirler sonuçta onların hayat planları yapmamak üzerine olan bir plan” dedi.

“Raylı sistemlerde kendi aracını üretip ihraç eden ülke olduk”

Bakan Karaismaniloğlu raylı sistemlerde Türkiye’nin önemli ölçüde yol aldığını anlatarak şöyle konuştu:

“Önceden dışa bağımlı bir ülkeydik. Ama şimdilerde raylı sistemlerde kendi aracını üreten, geliştiren ve ihraç eden bir konuma ulaştık. Bunları da geçtik dünyada 5-6 şirketin elinde olan sinyalizasyon sistemini de artık yerli ve milli yapmaya başladık. İnşallah bunları geliştirerek üzerine koyarak devam edeceğiz. Yaptığımız bu büyük projelerle Gaziantep’ten hızlı trene binen birisi Ankara ve İstanbul’a rahat seyahat edebilecek.”  

Bakanlardan şantiye alanında inceleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte yapımı devam eden Gaziray projesi şantiye alanını ziyaret etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demir yolu konusunda ciddi çalışmaların olduğunu ifade ederek, “Gaziantep’in de içinde olduğu bu çalışmayı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Gaziantep ili genelinde devam eden çok önemli projelerimiz var. Onların bir an önce bitirilmesi için bugün istişarelerde bulunuyoruz. Şu anda bulunduğumuz Gaziray şantiyesi en önem verdiğimiz projelerden birisi. Bu projeyi yıl sonu itibari ile bitirip vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Burada kullanılacak araçlar Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi tarafından yapılacak. Uluslararası bir ihalede en uygun teklifi kendi şirketimiz vererek bu araçları yerli ve milli olarak Türkiye’de üreteceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL