TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 167.211
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 8.314
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 169
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 9.109
Seyhan Güler Yazarlar

BAYRAM OLSUN BAYRAMLARINIZ

Âlem-i İslâm’a rahmet su gibi aksın BAYRAM OLSUN BAYRAMLARINIZ. Evleriniz cennet kokusu gibi koksun BAYRAM OLSUN BAYRAMLARINIZ Merhaba sevgili okurlarım Bayramı bayram yapan birlikte olmaktır. Mutluluğu, sevgiyi birlikte paylaşmaktır. Her..

BAYRAM OLSUN BAYRAMLARINIZ

Âlem-i İslâm’a rahmet su gibi aksın
BAYRAM OLSUN BAYRAMLARINIZ.
Evleriniz cennet kokusu gibi koksun
BAYRAM OLSUN BAYRAMLARINIZ

Merhaba sevgili okurlarım

Bayramı bayram yapan birlikte olmaktır. Mutluluğu, sevgiyi birlikte paylaşmaktır. Her bayram aynı heyecanla beklenir, aynı sevinçle yaşanır. Ailemizden, sevdiklerimizden uzak geçirdiğimiz bayramlar da var elbet. Ne kadar uzak olsak da kalbimiz hep onların yanında olur.

Mübarek ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutlar , her gününüzün bayram tadında geçmesini dilerim.

Ramazan Bayramı, Hicretten iki yıl sonra ilan edilerek Ramazan ayından sonra kutlanmaya başlanmıştır. İlk olarak da Hz. Muhammedin önderliğinde ibadetler ve törenler eşliğinde kutlanan Ramazan Bayramı günümüzde ayrıca Şeker Bayramı olarak da bilinmektedir.

Eski Ramazan bayramı alışkanlıklarına göre ve günümüzde de hala arife günü ve Ramazan Bayramı günleri tatil ilan edilmektedir. Geçmişte bu süre uzun süre görüşmeyen akrabaların bir araya gelmesi, ibadet edilmesi için bir fırsat olarak görülürken günümüzde daha çok bu durum tatil amaçlı değerlendirilmektedir.

Ramazan bayramının ilk günü ayrıca Şevval ayının birinci günü olmasından dolayı, bugünde oruç tutulmaz. Camilerde erkekler hep birlikte bayram namazı kılar ve herkes birbiriyle bayramlaştıktan sonra camiden ayrılırlar.

Şeker bayramının en eski ve değişmeyen tek geleneği bu bayram ziyaretlerinde konuklara kolonya, tatlı ve şekerleme ikram edilmesidir. Ayrıca küçük çocuklarda ellerinde çantaları veya poşetleri ile farklı evlere giderek bayramlaşır ve şeker toplarlar. Birlik ve beraberliğin bir arada olmanın verdiği huzurun hissedilmesinin yanında durumu çok iyi olmayan ailelere bu bayramda zekât verilmektedir.

Eski bayram alışkanlıkları arasında özelikle şeker bayramında arife günü öncesinde veya arife gününde baklava veya yöresel tatlılar yapılmaktadır. Farklı şehirlere göre yapılan tatlının türü değişse de bu geleneğin yerini hazır tatlılar almaktadır

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL