TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 226.452
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 14.497
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 278
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 22.253
Foto Galeri Kültür-Sanat

Bu Yer Türkiyede Arhavide Cennet Bir Köşe

ARHAVİ – ARKABİ ARTVİN GEZİLECEK YERLER (1)     Arhavi Karadeniz kıyısında yer alan Artvinin şirin bir ilçedir. Doğal bir güzelliğe sahip Arhavi ilçesi görünmeden KAMİLET VADİSİ : SAKLI CENNET..

Bu Yer Türkiyede Arhavide Cennet Bir Köşe

ARHAVİ – ARKABİ

ARTVİN GEZİLECEK YERLER (1)

 

 

Arhavi Karadeniz kıyısında yer alan Artvinin şirin bir ilçedir. Doğal bir güzelliğe sahip Arhavi ilçesi görünmeden

KAMİLET VADİSİ : SAKLI CENNET

5 yıl öncesine kadar çok az kişi tarafından bilinen Kamilet Vadisi, el  değmemiş ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, tarihi köprüleri  ve doğa harikası şelalesiyle yerli ve yabancı turistler tarafından Türkiye’nin  saklı cenneti olarak tanımlanıyor.
Kamilet Vadisi, Orçi Deresi, Çifte Köprü derken geldiğiniz yer Mençuna olacak!

MENÇUNA ŞELALESİ


Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi, Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. Şehri keşfetmeye gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan şelale, doğal güzellikleriyle ve mesire yerleriyle gören herkesin beğenisini kazanmaktadır. Mençuna Şelalesi’ni ziyaret ettiğinizde şelalenin çevresini keşfedebilirsiniz : yaban hayatı, bal kovanları, tarihi köprüler ve çeşitli bitki örtüleri bulunmaktadır.

ÇİFTE KÖPRÜ
Resmi kayıtlarda “18 yy’da yapılan bir köprüdür” dense de yaklaşık 650-700 yıllık bir köprü olduğu sanılmaktadır. Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir. Ortacalar Kemer köprüleri Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü´ne 2,5 km kala, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır.İki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır.Yolları düz değil, eğimlidir.

DİKYAMAÇ YAŞAM TARZ MÜZESİ
Müzede geçmişten günümüze kadar kültürel yaşamın bütün unsurları barındırılıyor. Etnografik ürünlerin yanında geleneksel yaşamda yer alan bazı canlandırma ünitelerine de yer verilen müzede, Dikyamaç Köyünde yaşamış ailelerin soyağaçlarını gösteren çizelge de oldukça dikkat çekiyor.

OLİMBERA KÖY EVİ
Muhteşem doğa içerisinde süper manzaralı sessizlik içerisinde dere ve kuş sesleri ile uyanmak. Gece yıldızlar eşliğinde gökyüzünü seyretmek.

ARHAVİ YAYLALARI
Arılı köyünden başlayan yükselme Bataklık, Güloğlu, Karagöl Sırt, Nopapeni, Kıtmir, Kayadibi,Arpaçay, Yurt yaylaları bulunmaktadır. Eşsiz ve farklı güzellikleriyle yaylarımız sizi büyüleyecek bir güce sahiptir.

LAZ KÜLTÜRÜ
LAZ’lar 4.000 yıllık tarih!
Pazar ilçesinden Batuma kadar Lazlar (bir etnik grubu) yer almıştır. Lazların kendi dilleri (nena) ‘lazca’, kendi adetleri, müzik ve yemek kültürü vardır, buna rağmen kimlikleri T.C.’dir ve Türklerle birlikte Türk devlet için her türlü fedakarlık yaptıkları görünmüştür.

Karadeniz kültürünün önemli geçim kaynakları ve vazgeçilmezleri :
Çay  : Giresun’dan Gürcistan’a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. Rize çevresinde yoğunlaşır. Türkiye toplam çay üretiminin %100’ü bu bölgeden karşılanır. Tabii ekim alanı en dar olan ürünlerimizdendir.
Fındık : Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. Türkiye toplam üretiminin % 83’ü bölgeden karşılanır.
Mısır : Bütün kıyı boyunca yetiştirilir. Halkın temel besin maddesi olduğu için bölge ticaretinde önemi yoktur.
Arıcılık : Türkiye’nin başta Karadeniz olmak üzere, arıcılığa uygun pek çok bölgesi, iklimi, bal verimi yüksek bitki örtüsü (Kamilet Vadisi), hiçbir yerde olmayan arı çeşitliliği, hatta arı türleri mevcut.
Balık : Bölgenin kuzeyindeki Karadeniz, balık potansiyeli bakımından  zengindir. Türkiye balık üretiminin yaklaşık % 80’i Karadeniz’den karşılanır.
Karadeniz müzik kültüründe en başta horon ve tulum gelir, çabuk ve çevik hareketler içeren horon ve tulum bütün bölgede oynanmaktadır. Bölgemizde en çok kemençe ve tulum müzik aleti olarak kullanılmaktadır.
Ayrıca, bölgemizde insanın atmacaya çok büyük bir ilgi gösterir ve olan bu bağımlığı öyle bir seviyededir ki bu sevginin nedeni ancak tutkuyla ifade edilir. Atmacanın yakalanmasından, eğitimine kadar uzun ve zahmetli bir süreçtir bunun tek ödülü : manevi doyumdur.
Artvin yöresinde, mutfak geleneği çok geniş, zengindir ve laz mutfağı ile çok karıştırılır. Özgün laz mutfağından bazi meyveler/yemekler :

⦁ Lahana ezmesi (dudeyi)/Lahana sarması (sarma)
⦁ Peynir tavalama (mkvali getağaneri)
⦁ Hamsi ekmeği (kapça çkudi)/Hamsi tavalama (kapça getağaneri)
⦁ Mısır ekmeği (lazut’i çkudi)
⦁ Turşu kavurması
⦁ Muhlama (hğavitsi
⦁ Laz böreği
⦁ Baklava ve burma (bulma)
⦁ Karayemiş (m3k’u) : her derde deva olur
⦁ Hurma : Ekim/kasım ayında toplanır küme yapılır veya kurutulur.

HOPA
Hopa gerçekten bambaşka bir yer. Karadeniz’in her köşesinde karşılaşabileceğiniz insanların en çılgın olanları Hopa’da toplanmış adeta. Bir o kadar da iyi olduklarını söylemeden geçmeyelim tabi. Yalnızlığın simgesi Hopa İskelesi’nde bir gün batımı izleyin, bir de Hopalı güzel insanların sizinle sohbet etmesine izin verin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız…
Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olarak bilinen Hopa Limanı, ilçede gezebileceğiniz yerler arasında. 1997 yılında özelleştirilmiş olan Hopa Limanı, ilçenin en hareketli yerlerinden biri.

Hopa Liman İskelesi

KAZİM KOYUNCU
Kazım Koyuncu, 1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurdu. Lazca rock yapma iddiası ile yola çıkan ve 1995’te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998’de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını da gerçekleştiren grup, sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (Bruxel Live) çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılmıştır.
2001’de Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardıktan sonra Kanal D televizyonunda yayınlanan popüler TV dizisi Gülbeyaz’ın müziklerini yapınca yurt çapında tanınan Kazım Koyuncu, daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırladı.
Kazım Koyuncu, Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin de öncülüğünü yaptı, Nisan 2004’te çıkardığı ikinci solo albümü Hayde ile popülaritesini arttırdı.
2004’ün sonlarında Kazım Koyuncu’ya akciğer kanseri teşhisi konuldu ve kanser tedavisi görmeye başladı. 25 Haziran 2005’de, 33 yaşındayken Kazım Koyuncu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Denizin asi çocuğu Kazım Koyuncu’nun mezarlığı Artvin’in Hopa ilçesinde ziyarete açık halde bulunmaktadır.

Kazim Koyuncu

ARTVİN
ATATEPE
2011 yılında yapımına başlandığı ve yapımı Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından üstlenilen Atatepe heykeli 1 yılda tamamlanıp 2012 yılında açılmıştır. Yüksekliği 22 metre, ağırlığı ise 60 Ton Ata Tepe’de 7,5 dönüm araziye inşa edilen heykel. Merkez’den tepeye çıkana kadar tüylerinizi diken diken eden ve NE MUTLU TÜRKÜM dedirten, Türkiye ve dünyanın en büyük Atatürk heykeli olma özelliğini taşıyor.
Atatepe Artvin
HATİLA VADİSİ/CAM SEYİR TERAS
Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye uzanan cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişliktedir. 50 metrekare cam alana sahip olacak seyir terasın 2016 yılı başında tamamlanmıştır.
Seyir Cam Teras Artvin
ARTVİN KALESİ
Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi, Çoruh Nehri’nin üzerindeki Artvin Köprüsü’nün karşısında bulunmaktadır. Artvin’in tarihi kalıntıları arasındaki kale bölgenin tarihi turistik alanlarından biridir. Artvin Livane Kalesi’nin içindeki sarnıç ve şapel kalıntıları vardır. Geziniz sırasında Artvin Kalesi’ni de ziyaret edip Karadeniz’in bu eşsiz şehrindeki tarihi kalıntılara şahit olabilirsiniz. Kaleyi Bagrat Kralı Büyük Oşet 937 yılında yaptırmıştır.
Artvin kalesi (Livane)
KAFKASÖR YAYLASI
Artvin’in şehir merkezinden sadece 10 kilometre uzaklıktaki Kafkasör Yaylası, hem doğasıyla hem doğanın sunduğu çeşitli renkleriyle göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Ormanlarla çevrili olan Kafkasör Yaylası’nı gördükten sonra burada daha çok vakit geçirmek isteyeceksiniz. Yaylada bulunan bungalovlar konaklamanız için size yardımcı olacaktır. Bir tatilden sadece huzur ve bol dinlendirici günler istiyorsanız; Kafkasör Yaylası sizlere benzersiz doğasıyla birlikte eşlik edecek.. Aynı zamanda yaylada, Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’de düzenlenmektedir. Festival, her haziran ayında yapılıp; boğa güreşleri, folklor gösterileri ve müzik şölenleri yoğun bir ilgiyle izlenir. Kafkasör Yaylası’nı keşfetmek ve tertemiz havasını içinize çekmek yeni enerji depolayacak sizlere. Bu arada şehrin diğer turistik alanları arasındaki; Barhal Çayı, Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi ve Hatila Vadisi de keşiflerinizi bekliyor olacak. Eğer yılınızın tüm yorgunluğunu, doğanın huzur veren atmosferinde dinlenerek ve yeni yerler keşfederek atmak istiyorsanız, Kafkasör yaylasını muhakkak ziyaret etmelisiniz.
Kafkasör yaylası Artvin

ATABARI KAYAK MERKEZİ
Artvin’in turizm açısından kış aylarında en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Konaklama ve ulaşım içim bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Artvin’in kışın en çok ziyaret edilen ve Turizm merkezi haline gelen Atabarı Kayak Merkezi, Kaçkar dağlarının uzantılarıdır. Pist olarak çok beğenilmesi yanı sıra, çok da güzel manzarası vardır. Pistin uzunluğu 800 metre olup, kar motorları ve snowtrack bulabilirsiniz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve özel kurs hocaları tarafından kayak kursları alınabilir.
Atabari Kayak merkezi Artvin

BORÇKA

KARAGÖL
Etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı Karagöl, turistler tarafından Artvin’in en çok rabet gören yeri diyebiliriz. Doğu Karadeniz’in muhteşem doğasında, çok zengin bitki örtüsüne ve yaban hayata ev sahipliği yapan, göz alıcı ve etkileyici bir göl. Tamamen doğayla iç içe olabileceğiniz büyüleyici bir atmosfer…

MURATLI BARAJI/KARŞIKÖY
Muratlı baraj göleti içinde kalan çay fabrikası bacası ve cami minaresi ise suda ilginç görüntü oluşturuyor. Daha ilginci ise, minareden ezan okunuyor olması. Minareyi garip bırakmak istemeyen Karşıköy Merkez Camii imamı ve köylüler, Borçka ilçe merkezli merkezi ezan sistemini buraya da bağlattı. Elektrik kablolarını suyun içinden geçirerek minareye bağlatan imam, elektrik olmadığı zaman da kayıkla minareye giderek ezanı buradan okuyor. Köylüler, cami imamının bu davranışını takdirle karşılarken, barajı ziyaret gelenler, sular içerisindeki minareden ezan sesini duyduklarında çok şaşırıyor.

YILDIZ GÖLÜ
Oldukça soğuk olan Yıldız Gölü’nün kaynağı kar sularıdır. Yaz aylarında dahi Gezginlerin serinleme amaçlı suya girme girişimleri oldukça çetin geçeceğini söylemeliyim.Yıldız Gölü ve çevresine çoğu zaman doğa yürüyüşü yapanlar veya kamp yapanlar görebilirsiniz.

MACAHEL
MACAHEL VADİSİ
Eski adı, Bicihani’dir. Artvin’den başlayıp Gürcistan’a kadar uzanan muhteşem bir vadidir. Hatta Gürcüce adını da verelim: მაჭახელი. 1 ila 5 yüzyıl aralığında yaşlı ağaçlara sıkça rastlayabilirsiniz.
Macahel Vadisi/Camilii Köyü
MARAL ŞELALESİ
Doğu Karadeniz’in en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri olan Maral Şelalesi, sizlere hiç bilmediğiniz bir dünyanın kapılarını açıyor. Maçahel Vadisi içinde bulunan Maral Şelalesi, cennetin yeryüzündeki parçalarından biri. Artvin’in en görülesi yerleri arasındaki bu doğa güzelliğine ulaşırken sizleri vadinin en güzel yüzleriyle tanıştıracak. Lâdin ve kayın ağaçları arasından rengârenk kelebekler eşliğinde,dik bir yamaçtan aşağı doğru inen şelale yolu oldukça zorludur. Bazen ağaçların iri kökleri, bazen de köylülerin yaptığı ahşap merdivenler,yürüyüşe yardımcı olmaktadır. Metrelerce yüksekten dökülen su, yüzülebilecek büyüklükte bir göl oluşturmaktadır.

MURGUL

DELİKLİKAYA
Murgulluların bile yeni yeni keşfettiği, hatta bir çok kişinin henüz görmediği Delikli Kaya’ya ilgi büyük.Henüz saklı bir cennet olan ve doğası bozulmayan Deliklikaya, turizmde ilimizin en önemli değerlerinden biri olmaya aday konumunda.

ARDANUÇ
CEHENNEM DERESİ KANYONU
Artvin’in en görülesi yerlerinden biri, Cehennem Deresi Kanyonu. Çok fazla bilinmemesinden dolayı keşfedeni de az bu bölgenin. Kanyon aynı zamanda dünyanın ender kanyonları arasında. Dik patikalarla dolu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşıyor.
Dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle oldukça dikkat çeker ve birkaç kilometre boyunca özelliğini korur. Ardanuç Cehennem deresi içerisinde bulunan ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km. sinde yer alan Kanyon, ilgi çekici doğal yapısı ile ilimizdeki görülmeye değer yerlerdendir.

FERHATLI KALESİ
Ardanuç ilçesine 5 km. mesafede bulunan kale İberya Kralı Vantang tarafından V. yy.’da yapılmıştır. Yapı Ardanuç ilçesine çıkmadan Ardanuç suyunun kenarında, vadi paralelinde yükselen anakaya üzerine inşa edilmiştir.Ferhat ile Şirin’in buluştuğu kale olarak ünlenen Ferhatlı Kalesi, Artvin’in Ardanuç ilçesine 5 kilometrelik bir uzaklıktadır. Kalmaklı olarak da bilinen Ferhatlı Kalesi, şehrin turistik gezi alanlarından biridir. Kale günümüze kadar hiç onarım görmemiş olup, son zamanlarda define avcıları tarafından zarar verilmiştir. Kale, 5. yüzyılda İberya Kralı Vahtang tarafından inşa edilmiştir. İsmini Ferhat ile Şirin’in efsanesinden alan kale, Artvin gezinizdeki rotalarınızdan biri olabilir. Sizlere mutlaka gitmenizi önerdiğimiz yerler arasındaki; Çamburnu Tabiat Koruma Alanı ve Cehennem Deresi Kanyonu sahip olduğu doğal güzellikleriyle sizleri keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

ŞAVŞAT
Meskhetya Krallığı, Latin Vesayeti, Arap, Bağratlılar Dönemi, Hazar, Selçuklu, Gürcü Egemenlik dönemi – Kraliçe Tamar dönemi, Cakeli Egemenliği, Osmanlı – Çıldır Atabeyliği ve Türkiye Cumhuriyeti gibi süreçleri 2000 yıllık tarihi içerisinde yaşayan Şavşat tarih açısından çok zengindir.
KARAGÖL
Karagöl denilince herkesin aklına öncelikle Borçka Karagöl geliyor ama Artvin’de Şavşat Karagöl bulunmaktadır. Heylan sonucu bir gölüdür ayrı harika bir manzara, huzur bulabileceğiniz bir yer ve mutlaka görmelisiniz.

SATLEL KALESİ
Osmanlılar döneminde de kullanılan kalenin sur duvarlarının büyük bir bölümü ayaktadır. Plan tipi açısından, Bagratlı kalelerine benzemektedir. İçinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Yapının kitabesi bulunmadığından, kesin olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. Plan ve mimari özellikleri bakımından, Bagratlı Krallığı Kalelerine benzemektedir.

ARSİYAN YAYLASI
Şavşat’ın Pınarlı, Demirkapı, Ilıca köyleri ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında kalır. Arsiyan Dağı’nda Şavşat’ın Cevizli, Yaşar , Saylıca ve Kayadibi köylerine ait yaylalar bulunur. Dört bir yanı göllerle kaplıdır. Bol oksijenli, bir o kadar huzurlu ve keyifli vakitler sunar Arsiyan Yaylası. Artvin’in en göz dolduran yaylarından biridir. Şavşat ilçesi ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında uzanan yaylanın görülmesi gereken çok köşesi vardır. Burada keyifli bir doğa yürüyüşü yaparken yaylanın küçük gölleriyle karşılaşacaksınız.

YUSUFELİ
Yusufeli 100 yılda tam 6 kez taşınmış. Tabi bahsettiğimiz taşınan yer ilçe merkezi. 6. kez taşınma sebebi, baraj yapımı sebebiyle sular altında kalma tehlikesi oldu. Her şeye rağmen tüm güzelliğiyle ayakta kalan Yusufeli’de 1 gece geçirip, yıldızların altında o hoş insanlarla sohbet etmenizi tavsiye ederim…
BARHAL KİLİSESİ
Yusufeli ilçesinde bulunan kilise, ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastırın günümüze gelen tek yapısı bu kilisedir. Barhal Köyü sınırları içerisinde olan Barhal Kilisesi, II. Bagrat tarafından inşa edilmiş olup, 1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından camiye çevrilmiştir.(barhal kikise).

CİRO ŞELALESİ
Ülkemizin en güzel trekking rotalarından biri olan ve Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, üç bin metrenin üzerindeki zirveleri, buzul gölleri, şelaleleri, debisi azalmayan dereleri ve endemik bitkileriyle dağcılar ve seyahat acenteleri tarafından bir hayli rağbet görüyor. Özellikle Kaçkarlar’ın arkasında bulunan heybetli Altıparmak Dağları’yla Karmovut, Davut ve Göngörmez Dağları arasında kalan kısım son yıllarda fazlasıyla popüler bir coğrafya haline geldi.
Ülkemizdeki en yüksek rakımlı şelalelerden biri olan Ciro Şelalesi, Yusufeli’ne 41 km mesafede yer alıyor. Keskin bir sırtın üzerinden tam 166 metre yükseklikten dökülen Ciro Şelalesi’nin denizden yüksekliği ise 2 bin 348 metre. Ciro Şelalesi, Altıparmak Dağları’nın güneydoğu tarafında yer alan ve 3 bin 253 metre yükseklikte konumlanan Karataş 2 zirvesiyle, 3 bin 406 metre yüksekliğindeki Gudashevsivrisi arasında çağıldıyor.

TEKKALE MANASTIRI
Tekkale Manastırı kompleks bir yapı olmakta ve Trapeza ve seminer odasıyla bu yapı topluluğunun güney doğusunda ayrı olarak inşa edilen şapelden oluşmaktadır. Kilise, plan açısından Barhal Kilisesi’ne benzemektedir. Yöredeki Ortaçağ Dönemi manastır oluşumunu en iyi biçimde yansıtmaktadır.Manastır, kompleks bir yapı olup, Kilise, Trapeza ve seminer odasıyla bu yapı topluluğunun güney doğusunda ayrı olarak inşa edilen şapelden oluşmaktadır. Manastır dört farklı yapıdan oluştuğu için, tarihi kaynaklarda olduğu gibi, günümüzde de “Dört Kilise” olarak anılmaktadır.

ARTVİN ÇORUH NEHRİ
Çoruh nehrini barındıran Artvin ilinin topraklarının büyük bir bölümünü sarp ve geçit vermeyen dağlar kaplamıştır. Çoruh nehri bu dağlık bölgelerin arasından geçerek Karadeniz’e ulaşmaktadır. Çoruh’un Artvin sınırları içerisindeki uzunluğu yaklaşık 150 kilometreyi bulur.
3. 225 m. rakımlı Mescit Dağları’ndan doğarak toplam 466 kilometre kat ettikten sonra Gürcistan sınırları içerisinde Karadeniz’e dökülen Çoruh nehri aynı zamanda dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biridir.Yöre, her yıl düzenlenen şenlik, dünyanın her tarafından gelen, rafting, kano ve nehir kayağı gibi akarsu sporlarını yapan yerli ve yabancı sporcuları ağırlamaktadır.
Zengin flora ve faunaya sahip Çoruh nehri, doğal özelliğini koruyan nehirlerimizden birisidir.Nehrin çevresindeki bazı kayalıklarda nesli tükenmekte olan kızıl akbaba türü koloniler halinde yaşamaktadır. Ayrıca Çoruh vadisi boyunca boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, porsuk, sansar, su samuru, tavşan, ur keklik, keklik, yaban horozu, çulluk, yaban ördeği, üveyik, sarıasma, sarısandal, ardıç kuşu, güvercin, tahtalı kuşu ve çeşitli yaban hayvanı türleri bulunmaktadır.ARTVİN GEZİLECEK YERLER (1)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL