Güncel

Dolarda ‘Merkez’ rekoru

Önceki gün 9.0450 ile rekor kırdan dolar/TL düne de bu seviyenin hemen altında başladı. Öğleden sonra ise yükselişe geçti. ABD’de enflasyonun beklentileri aşmasıyla yükselişi hızlandı ve 9.10 seviyesinin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nda 3 ismin görevden alınmasıyla gece saatlerinde dolar 9.18 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gördü

Dolarda ‘Merkez’ rekoru

Dolar/TL’de yükseliş sürüyor. Dolar önceki gün 9.0450’yi aşarak rekor kırmıştı. Dolar yeni güne de rekora yakın bir şekilde 9.04 liradan başladı. Öğleden sonra ise 9.10 lirayı aştı.

Yükselişin hızlanmasında ABD’de eylül ayı enflasyonunun beklentilerin hafif üzerinde gelmesi etkili oldu. Eylül’de tüketici fiyatları yüzde 5.3’lük beklentiye karşın yıllık yüzde 5.4 yükseldi.

Bu veri, Fed’in parasal sıkılaşmaya beklenenden daha erken başlayabileceği beklentisinin güçlenmesine yol açtı.

  • ABD'DE ENFLASYON BEKLENTİYİ AŞTI
    ABD’DE ENFLASYON BEKLENTİYİ AŞTI

Gece saatlerinde ise Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kararın ardından dolar 9.18 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gördü.

Bir önceki yazımız olan Vergi kanunları düzenlemesi Meclis'te kabul edildi başlıklı makalemizde Vergi kanunları düzenlemesi Meclis'te kabul edildi hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

160x600-reklam.jpg
160x600-reklam.jpg

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL