TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Kültür-Sanat Seyhan Güler

Erzurum’un zenginliği

Erzurum’un kültürel zenginliği Erzurum kültürü ülke kültürü içinde önemli bir yer tutar. Kent tarihi boyunca bir Geçit ve ticaret merkezi olmasından dolayı orta Asya, Azerbaycan Kafkasya İran kültürlerinin etkilenmiştir. Yörede..

Erzurum’un  zenginliği

Erzurum’un kültürel zenginliği

Erzurum kültürü ülke kültürü içinde önemli bir yer tutar. Kent tarihi boyunca bir Geçit ve ticaret merkezi olmasından dolayı orta Asya, Azerbaycan Kafkasya İran kültürlerinin etkilenmiştir. Yörede çeşitli zamanlarda deprem ve sel felaketlerinin birçok Savaş yaşanmış acılar yiğitlikler ve köklü kültür birikimi zengin ve özgün erzurum folklorunu oluşturmuştur

yörede Aşık edebiyatının köklü bir geçmişi vardır. ülke çapında birçok halk ozanı Bu Şehirde yetişmiştir. Geçmişi 17.yüzyıla kadar aşık edebiyatının geleneği günümüzde de halen devam etmektedir Her yıl Erzurum Aşıklar Şenliği ve Aşık Sümmani şenliklerinde halk ozanları bir araya gelmekte ve yarışmalar düzenlenmektedir

Erzurum’un yetiştirdiği aşıkların en önemlileri, Katibi, Erzurumlu Emrah, Aşık Sümmani Reyhani, Fuat durular, Bardızlı Nihani şeklinde sıralanabilir.

Erzurum halk müziğinde çalınan sazlar çeşitlidir tezeneli sazlardan Divan bağlama tambura Cura ve çöğür çalınır. Zurna dilli ve dilsiz kaval çeşitleri Ana mey orta mey ve sipsiyi andıran kamıştan düdük yörenin üflemeli çalgıları arasında yer alır.

El sanatları

Ehram: Erzurum’da Ehram denince tamamı ile koyun yününden kadınların dış giysi olarak kullandıkları ve tek parça örtündükleri sokak giysisi akla gelir. eski Erzurum’da ehramlar çulfa denilen dokuyucular tarafından dokunurdu çulfalar sokağa diktikleri 80_ 90 santimetre boyundaki 3_5 Demir çubuğa ellerindeki iplik yumağını gerer çubuklar önünde bir baştan bir başa gidip gelerek ehramı dokurlardı.

ehram dokumasında saf koyun yünü kullanılır koyunun üzerindeki doğal renkler tercih edildiği için siyah beyaz kırmızı kahverengi tonlar kendini gösterir

Halı dokumacılığı

eski adlarından biri halışehri olan Erzurum halı sanatında da zengin örnekler vermiştir pazırık halısından beri süregelen Asya Türk halı geleneğinin desen malzeme teknik renk ve kompozisyon anlayışının devam ettirildiği tarihi Erzurum halıcılığı, son yıllarda Halk Eğitim Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi halı atölyesinde yaşatılmak da kök boyalar ile son derece canlı halı örnekleri verilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL