Final Sezonu Yaklaşırken: Game of Thrones’un 1. Sezonundan Hatırlamanız Gerekenler

Haberi Paylaş

Yaklaşık iki yıldır beklediğimiz Game of Thrones’un final sezonu 14 Nisan’da yayınlanmaya başlayacak. Bu kadar uzun ara verilince geçtiğimiz 7 sezonda unuttuğumuz noktalar olabiliyor. Geride kalan 67 bölüm, neler olup bittiğini hatırlamak için baştan izlenmeyecek kadar uzun. İşte bu noktada devreye biz giriyoruz. Sizin için hazırladığımız listede Game of Thrones’un her bölümünün özetini bulabileceksiniz. Listemiz sadece özetle de sınırlı değil. Her bölümün unutulmaz sahnesi, kazananı, repliği ve ayrıntıları da mevcut. Listemiz birinci sezonla başlıyor ve ilerleyen günlerde diğer sezonlar da eklenecek.

1. Sezon 1, Bölüm 1 – Winter is Coming

Özet: Kralın Eli olarak hizmet veren Jon Arryn ölünce Kral Baratheon ve Lannister klanı Winterfell’e Starks klanını ziyarete gelirler. İki ailenin karşılaşmasında aralarındaki gerilim de yükselir. Ned Stark’ın küçük oğlu Bran, Jaime Lannister ile kız kardeşi Cersei arasındaki ilişkiyi görür. Jaime’nin üzerine yürümesi ile pencereden düşerek sakatlanır. Dar Deniz’in karşı kıyısında Daenerys Targaryen ile Dothraki savaş kralı Khal Drogo evlenir ve düğünde Daenerys’e üç ejderha yumurtası hediye edilir. Ak Gezenler’in Duvar’a doğru yürüyüşleri başlamıştır.

Bölümün Kazananı: Robert Baratheon

Akılda Kalan Söz: Ned Stark’ın eşi Catelyn’e oğulları Bran hakkında, ‘Sonsuza kadar çocuk kalmayacak. Ve kış geliyor’ demesi.

Akılda Kalan Sahne: Ak Gezenler’in duvarın ötesinde keşif görevine çıkan üç gözcüye saldırmaları.

2. Sezon 1, Bölüm 2 – The Kingsroad

Özet: Jon Snow, üvey kız kardeşi Arya’ya İğne ismini verdiği küçük bir kılıç hediye eder. Daha sonra amcası Benjen ve Tyrion Lannister ile birlikte 300 metre yüksekliğinde 300 metre kalınlığındaki buzdan duvara giderler. Jon, Duvar’ı ve Yedi Krallığı işgalcilere karşı koruyan Gece Nöbetçileri’ne katılmak istemektedir. Jon yola çıkmadan önce babası Ned Stark’a annesinin kim olduğunu sorar ancak cevap alamaz. Arya’nın arkadaşı Mycah, Joffrey’nin adamı Tazı tarafından öldürülür. Bran ise bir aydan uzun süren komadan çıkar.

Bölümün Kazananı: Bran’ın kurdu, Summer

Akılda Kalan Söz: Ned Stark’ın Jon Snow’a ‘Benim adımı taşımıyor olabilirsin ama benim kanımı taşıyorsun’ demesi.

Akılda Kalan Sahne: Valyrian çeliğinden bir hançer taşıyan suikastçinin Bran’ı öldürmeye çalışırken Summer ve Catelyn tarafından engellenmesi.

3. Sezon 1, Bölüm 3 – Lord Snow

Özet: Düğünün ardından Daenerys kocası tarafından defalarca tecavüze uğradı. Ancak git gide ikisi de birbirine saygı duydu ve Daenerys, Khaleesi olmayı başardı. Ayrıca Daenerys’in hamile olduğu öğrenildi. Ned Stark Kralın Eli olarak ilk küçük konsey toplantısını yapar. Catelyn Stark, Bran’ı öldürmek isteyen suikastçinin hançerini alıp Krallık’a doğru yola çıkar. Jon, Duvar’daki nöbetçilerin eğitimli askerlerden ziyade basit suçlulardan oluştuğunu öğrenir. Arya bir leydi olmak istemediğini fark eder ve kılıç ustası Syrio Forel’den kılıç dersleri alır.

Bölümün Kazananı: Arya Stark

Akılda Kalan Söz: Cersei Lannister’ın Joffrey Baratheon’a ‘Bizden olmayan herkes düşmanımızdır’ demesi.
Akılda Kalan Sahne: Yaşlı bakıcının Bran’a Ak Gezenlerin dönüşünün gerçekleşeceği karanlık ve korkunç ‘uzun gece’yi anlatması.

4. Sezon 1, Bölüm 4 – Cripples, Bastards, and Broken Things

Özet: Ned, krallıkta Jon Arryn’in ölümünü araştırırken Robert’ın gayri meşru çocuklarından birini keşfeder. Sansa, Joffrey’nin kişisel koruma şefi Sandor “Tazı” Clegane’nin yüzünü ağabeyi Ser Gregor “Dağ” Clegane’nin yaraladığını öğrenir. Denizin öbür tarafında, Daenerys güç kazandıkça ağabeyi Viserys ile çatışmaya başlar. Jon Snow, Samwell Tarly’nin Duvar’da hayata uyum sağlamasına yardımcı olur ve arkadaşlıkları başlar.

Bölümün Kazananı: Daenerys Targaryen

Akılda Kalan Söz: Daenerys Targaryen’ın Viserys’e ‘Bir daha bana elini kaldırırsan, bu ellerin olan son anın olur’ demesi.

Akılda Kalan Sahne: Ned, Jon Arryn’in ölümünden kısa bir süre önce ziyaret ettiği demirci çırağı Gendry’nin Robert’ın gayri meşru oğlu olduğunu keşfeder.

5. Sezon 1, Bölüm 5 – The Wolf and the Lion

Özet: Catelyn, Jon Arryn’in karısı olan kız kardeşi Lysa’yı Vale’de ziyaret eder. Ancak Lysa gerçeklikten kopmuştur. 6 yaşındaki oğlu Robin ile takıntılı bir ilişkisi vardır ve kocası Jon Arryn’i Tyrion Lannister’in öldürdüğünü ileri sürer. Tyrion, gökyüzü hücresine hapsedilir. Petyr Baelish, Ned Stark’ı Jon Arryn’in ölmeden önce en son konuştuğu kişiyi ziyaret etmeye götürür. Burada Jaime Lannister ve adamları tarafından karşılanır. Tyrion’ın Vale’de tutuklanması konusunda bir tartışma yaşanır ve Ned mızrakla bacağından yaralanır.

Bölümün Kazananı: Jaime Lannister

Akılda Kalan Söz: Robert Baratheon’un Cersei Lannister’a Lyanna Stark için ‘Onun istediğim tek şey olduğunu biliyorum. Biri onu benden aldı ve Yedi Krallık bile geride bıraktığı boşluğu dolduramadı’ demesi.

Akılda Kalan Sahne: Robert ve Cersei, dünyayı bir arada tutan ancak ikisini de perişan eden evlilikleri hakkında konuşurlar. Cersei, Robert’a 17 yıldan beri ilk kez Lyanna Stark’ı sorar. Robert’ın Lyanna’ya duyduğu hislerin Cersei’yi sevmeye çalışmasını bile önlediği ortaya çıkar.

6. Sezon 1, Bölüm 6 – A Golden Crown

Özet: Bran rüyasında üç gözlü kuzgunu görmeye başlar. Bran, ağabeyi Robb ve Theon Greyjoy’la birlikte dört yabani tarafından saldırıya uğradıkları için ormana kaçar. Robb ve Theon gruptaki üç adamı öldürür ve Osha isimli kadını tutsak olarak alırlar. Gökyüzü hücresinde tutulan Tyrion, adil bir şekilde yargılanma şansının bulunmadığının farkına vardıktan sonra savaşarak yargılanmasını talep ediyor. Onun adına Bronn dövüşür ve kazanarak Tyrion’ın serbest kalmasını sağlar. Krallıkta Ned, Robert ve Cersei arasındaki gerginlik tırmanır. Robert, Ned’den Kralın Eli görevini devam ettirmesini ister. Daha sonra, Sansa sayesinde, Ned Joffrey’nin aslında Cersei ve Jaime’nin oğlu olduğunu öğrenir. Daenerys, çiğ at kalbi yediği bir törenle doğmamış oğlunu varis ilan eder. Ağabeyi Viserys onu rahmindeki çocuğu bıçakla kesmekle tehdit edince korkunç bir sonla cezalandırılır.

Bölümün Kazananı: Khal Drogo

Akılda Kalan Söz: Viserys Targaryen hakkında Daenerys Targaryen’ın ‘O ejderha değildi. Ateş bir ejderhayı öldüremez’ demesi.

Akılda Kalan Sahne: Ned’in Joffrey’nin kimin çocuğu olduğunu anladığı an.

7. Sezon 1, Bölüm 7 – You Win or You Die

Özet: Tywin Lannister, Ned’e saldırdıktan sonra Krallık’tan kaçan Jaime’i, Catelyn’in çocukluk evi House Tully’yi kuşatmak üzere gönderir. Jon’un amcası Benjen Duvar’ın ötesine gitmişti ancak bu bölümde atı sahipsiz olarak geri döner. Yedi Krallık’a geri dönmesine izin verecek bir af almasına rağmen, Daenerys’le kalan Jorah Mormont, Khaleesi’ye düzenlenen suikast girişimini engeller. Öfkeli Khal Drogo, daha sonra doğmamış oğlu için Westeros’u fethetmeye yemin eder. Ned, Cersei’ye çocuğunun gerçek babası hakkında edindiği bilgileri açıklar. Kral Robert domuz avından ölümcül yaralarıyla geri dönmüş ölmek üzeredir. Ned Stark’la görüşür ve onu Joffrey’nin yaşı gelene kadar Kralın Vekili ve Krallığın Koruyucusu ilan eder. Ancak Petyr Baelish’in ihaneti ile Ned Stark tutuklanır.

Bölümün Kazananı: Cersei Lannister

Akılda Kalan Söz: Cersei Lannister’ın Ned Stark’a ‘Taht oyununu oynarken ya kazanırsın ya da ölürsün. Orta yolu yok’ demesi.

Akılda Kalan Sahne: Petyr Baelish’in, Robert’ın ölümünün ardından taht odasına çağrıldığında Ned’e ihanet etmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »