Galatasaray 21’inci şampiyonluk ile rekor gelire ulaştı: 763.000.000 TL

Haberi Paylaş

Hits: 61

Müthiş finalde ipi göğüsleyen Galatasaray rekor gelire ulaştı. Stat hasılatı, lisanslı ürün satışı, sponsorluk ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından performans primi olarak dağıtılan yayın gelirleriyle Galatasaray önemli bir gelire ulaştı. Buna Şampiyonlar Ligi kazancı da eklenince sarı-kırmızılılar 763 milyon TL kazanmış oldu.

SON yılların en heyecanlı Süper Ligi’nde ipi Galatasaray göğüsledi. Sarı-kırmızılı takım bu şampiyonlukla rekor gelire de ulaşmış oldu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından performans primi olarak dağıtılan yayın gelirleri, stat hasılatı, lisanslı ürün satışı, sponsorluk ve Şampiyonlar Ligi kazancı ile Galatasaray bu sezon tam 763.5 milyon lirayı kasasına koymuş oldu.

YAYIN GELİRLERİ ÖNEMLİ
Sarı-kırmızılıların bu sezon rekor gelire ulaşmasındaki en önemli neden ise yayın gelirleri oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan yayın ihalesinin ardından bu sezon performans primleri yükseldi. Galatasaray sadece lige katılım payı olarak 30 milyon lira, eski şampiyonluklar için 54 milyon lira, 24 galibiyet için 52.8 milyon lira, 3 beraberlik için 3.3 milyon lira kazandı. Galatasaray ligi lider tamamlayarak şampiyonluk primi olarak da ekstra 27 milyon lira para aldı. Böylece sarı-kırmızılı takımın sadece yayın gelirleri toplamı 167.1 milyon lirayı kasasına koymuş oldu.

350 BİN ADET FORMA
Birçok kampanya düzenleyen GS Store’lar da önemli bir gelire ulaştı. Sarı-kırmızılı takımın bu sezonki forma satış rakamlarının 350 bine dayanacağı belirtilirken, GS Store cirosunun da 120 milyon liraya ulaştığı açıklandı. Galatasaray bu sezon sponsorluk gelirlerinden de 70 milyon lira kazanç sağladı.

KARABÜKSPOR 3 GALİBİYETTEN 38.5 MİLYON TL ALDI
TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF) tarafından performans primi ve lige katılım payı olarak dağıtılan yayın gelirleri bu yıl kulüplerin yüzünü güldürdü. 18 takım elde ettiği yayın gelirleriyle adeta kasayı doldurdu. Lig sonuncusu olan ve sadece 3 maç kazanan Karabükspor bu sezon 38.5 milyon TL kazandı. Gelirlerin önemli bir bölümünü ise daha önceki şampiyonlukların etkisiyle 4 takım ve Başakşehir elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir