TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 156.792
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.550
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 168
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.005
Ercan Durna Yazarlar

Hakemlerde insandır

Hakemlerde insandır Hakemin Sesi olarak biz, çalışanların, yani (hakemlerinde) alın teri döken insanların hakkının mukaddes olduğuna, onların ücretlerinin alınlarının teri kurumadan verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Hakemlik yapanlar bu işi neden yaparlar?..

Hakemlerde insandır

Hakemlerde insandır

Hakemin Sesi olarak biz, çalışanların, yani (hakemlerinde) alın teri döken insanların hakkının mukaddes olduğuna, onların ücretlerinin alınlarının teri kurumadan verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Hakemlik yapanlar bu işi neden yaparlar?

Bizlere göre bunun birçok nedeni var özetle:

1- Normal yaptıkları işin dışında “HOBİ” olarak yaparlar.

2- Toplumda kendilerine “yer bulmak” adına yaparlar.

3- Kamuoyunda “tanınmak” hissi ağır basar ve bunun için başvuranlar olabilir..!

4- “Yönetme hissi” ağır basanlar, hakemin çaldığı bir düdükle veya kaldırdığı bir bayrakla bir anda ülkenin gündemini değiştirdiği gücüne inanan başvurabilir.

5- Öğrencilerin eğitimime ufak da olsa katkı sunar diye “para” için yapanlar.

Neticede öyle yada böyle en altta da olsa en tepedeki de olsa hepsi yapmış oldukları görevler (hakem- gözlemci-mentör) için bir ücret alırlar.
Üst düzey hakemlerimiz ise bugün yarı profesyonel konumdadır. Bazı hakemlerimiz yapmış oldukları işten daha fazla hakemlikten kazanmaktadırlar.

Para ödeyen kesim neye bakar?

İnsanın bilgisine, kültürüne, çalışmasına ve emeğine bakar. Yüce dinimiz İslam, insanlara mutlu bir hayat yaşamaları için rızıklarının peşinden gitmeyi de diğer bir takım emirler gibi müntesiplerine emretmiştir.
Kişinin kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdürebilmesi, çoluk çocuğunun nafakasını temin etmesi maksadıyla meşru yoldan çalışıp kazanması ibadet ve kutsal bir davranış olarak nitelendirilmiştir.
Aslı ve tabii kazanç yolu emektir, alın teridir.
Bu emeği gerek beden gerekse zihin gücüne dayalı olarak sarf edilen her türlü emek ve çalışma şeklinde anlamak gerekir.
Hakemlikte hem beden gücü hem de zihin gücü sarf edilir. Hem de en ağırından.

Kişinin yiyeceği ve dolayısıyla aile fertlerine yedireceği en hayırlı ve helal lokma emek ve alın teri ile kazandığı lokmadır.
Hakemlerin de almış oldukları paralar analarının ak sütü kadar helaldir.

İnsan haklarıyla insandır.

İnsan hakları; tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. Herkes, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir.

Özgür bir şekilde düşüncelerini açıklamak, istediği yere gitmek, yerleşmek, diğer insanlarla ve makamlarıyla olan ilişkilerinde insanca ve hakça muamele görmek, insanların günlük yaşamında farkına varmadan yararlandığı haklardan bazılarıdır.

Dileğimiz hakemlerimizin de haklarının eşit ve ayrım gözetmeksizin verilmesidir. Yöneticilerimizin yukarıdaki İnsan hakları bölümünü bir kez daha okuyup beyinlerinin bir köşesine yazmaları inanın hakem camiası açısından son derece önem arz edecektir. Şunu asla unutmayınız..

Adalet ile zulüm aynı yerde barınmaz”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL