Ali Yazan Ordu İli Haberleri Yazarlar

Samsun Ve İlçelerinde Maske Zorunlu Hale Geldi Cezası 900

Samsun Ve İlçelerinde Maske Zorunlu Hale Geldi Cezası 900 Samsun ve İlçelerinde zorunlu hale geldi. Cezası 900 TL! Ali Yazan Samsun/Terme Dha Korona virüs tedbirleri kapsamında Samsun Valiliği, il genelinde..

Samsun Ve İlçelerinde Maske Zorunlu Hale Geldi Cezası 900

Samsun ve İlçelerinde zorunlu hale geldi. Cezası 900 TL!
Ali Yazan Samsun/Terme Dha
Korona virüs tedbirleri kapsamında Samsun Valiliği, il genelinde maske kullanımının zorunlu olduğunu açıkladı. Maskesiz dolaşan vatandaşlara ise 900 TL idari para cezası kesilecek.

Yeni normal süreç olarak adlandırılan salgın döneminde sınırlı serbestliklerin hayata geçirildiği Samsun’da artan vaka sayılarına karşılık Samsun Valiliği, il genelinde maske kullanımının zorunlu olduğunu ve karara uymayanlar hakkında 900 TL idari para cezası kesileceğini duyurdu.
Valilikten yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:
“Çin’in Vuhan kentinde başlayan Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde ve akabinde ilimizde görülen Covıd-19 hastalığı ile ilgili olarak 17 Haziran 2020 tarihinde toplanan ‘Bilim Kurulunun’ tavsiye kararlarına istinaden koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek ve bulaş hızının azaltılması amacıyla;
Daha önceki kurul kararlarımızla maske takma zorunluluğu getirilen yerlere ilave olarak, ilimiz genelinde 20.06.2020 tarihi saat 08.00’den itibaren vatandaşların tamamının, ikametleri haricindeki tüm kamusal alanlarda (kamu binaları, pazar yerleri, park, bahçe, bulvar, cadde, sokak vb.) ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske kullanmalarına,  bu karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanmasına, kolluk kuvvetleri ve zabıta tarafından Kabahatler Kanuna göre işlem yapılmasına,
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;
Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince, Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ‘… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’ hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, işyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına karar verilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)