Instagram Hesabı Çalınan Fenomenlerin Umudu: Beyaz Şapkalı ‘Hacker’lar

Haberi Paylaş

Hits: 22

Dünya ortalamasının oldukça üzerinde sosyal medya kullanan bir millet olarak Instagram fenomenlerine hepimiz aşinayız. Milyonlarca takipçiye sahip bu fenomenlerin kimi Instagram’dan önce de meşhurken kimi ise Instagram’ın gelişiyle ünlü oldu. Ticari amaçla kullanıma oldukça müsait olan Instagram hesapları, dijital hacker’ların da en büyük hedefi. Peki, sosyal medya hesabınız çalınırsa ne yaparsınız? Çözüm basit; denize düşen yılana sarılır. Hacker’ın hakkından beyaz şapkalı hacker gelir!

Instagram fenomenlerinin hesapları, ticari gücü sayesinde hacker’ların en büyük hedefi

Her geçen gün büyüyen reklam endüstrisinin belki de en ivmeli geliştiği alan sosyal medya. Dijital pazarlama amacıyla kullanılarak hesap sahiplerine ciddi gelir kapıları aralayan sosyal medya hesapları, hackerlar için de cezbedici birer hedef oluyor.

California’da yaşayan Lindsie Comerford da bu mağdurlardan biri. Hacklenen sadece hesabı değil, aynı zamanda iş hayatı

İki yıl boyunca fotoğraf kursuna giden ve yıllardır fotoğraf çekerek dünyayı gezen Lindsie, bu sayede Instagram’da 41.000 takipçiye ulaşmış. Kendi çektiği resimlerin yanı sıra firma reklamlarını ve promosyon kodlarını paylaşarak para kazanan fenomen, hesabının hacklenmesi ile en büyük gelir kapısını kaybetmiş.

Influencer marketing denilen pazarlama metoduyla reklam geliri elde eden bu hesaplar, hackerlar tarafından çalınıyor ve fidye isteniyor

Jennifer Lawrence, Rihanna, Kristen Dunts, Emma Watsons ve daha birçok dünya çapında ismin hesaplarının hacklendiğine, fotoğraflarının internete sızdırıldığına şahit olduk. İstenilen fidyeler ödenmediğinde hackerların yaptığı da tam olarak bu. Hesabı geri vermemek ve özel bilgilerinizi deşifre etmek. Eğer hesabınızdan ticari olarak gelir elde ediyorsanız işiniz daha da zor.

Instagram bu gibi şikayetlere yetişmekte çok yavaş ve etkisiz kalıyor

Hesapları hacklenen fenomenler, Instagram’dan destek almak için yüzlerce mail attıklarını ve otomatik cevapları atlayıp yetkilere ulaşmak için saatlerce uğraştıklarını söylüyor. Sonuç ise genellikle hüsran.

Instagram’ın da destek olmamasının sebepleri var elbette. Kullanıcılardan beyaz bir fonda elleri ve yüzü gözükecek şekilde fotoğraf isteyen ve bu fotoğraflar, sayfadaki fotoğraflarla uyuşursa hesabı geri veren Instagram da hacker mağduru. Hesapları kurtarmaya yarayan bu yöntem, kötü niyetli hackerların hesap çalmasına da yardımcı oluyor.

Hesapları geri almak için başvurulan yöntem ise yine hackerlar

White-hat hacker denilen beyaz şapkalı hackerlar, hesabı çalınan fenomenlerin yardımına koşan iyi niyetli hackler olarak tanımlanıyor. Yine ticari amaç güden bu iyi niyetli hackerlar, hesabınızı kaybettiğinizde en büyük dostunuz olabilir. Peki, onlara nasıl güvenebilirsiniz? Cevap basit, güvenemezsiniz ama el mahkum.

Vice’ın görüştüğü hacker Diego J Pelaez, beyaz şapkalı hacker’lardan biri

View this post on Instagram

A post shared by Juan Diego J Pelaez (@juanr325) on

Kolombiyalı hacker, bazen Instagram ile sizin adınıza irtibata geçerek, bazen de sizi hackleyen kişiyi hackleyerek hesabınızı geri alıyor. Elbette bu da onun mesleği, yani bu hizmet ücrete mukabil. Bazen hesabınızı geri almak için hackerların başka hesaplarına saldırdığını ve bu sayede takas usulü hesabı geri aldığını da belirtmekte fayda var.

Hack’lenmemek için çözülmesi zor ve karmaşık şifreler kullanmak, telefonla doğrulama gibi yöntemler eklemek, şahsi bilgilerinizi sosyal medyada paylaşmamak önemli

Bir defa hacklendiğinizde o hesabı tamamen unutmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için mümkün olduğunca fazla güvenlik önlemi almak şart. E-mail ve telefon entegrasyonu, iki faktörlü kimlik doğrulama, kilit güvenlik soruları, karmaşık şifreler gibi birçok yöntem mevcut. Güvende olmak için kolaya kaçmayın. İşin ucunda kredi kartınız, mailleriniz, özel bilgi ve fotoğraflarınız olabilir.

Kaynak: 1

CLOSE
CLOSE