Güncel

Irak’ta oy verme işlemi tamamlandı

Irak’ta erken genel seçimler için oy kullanma başladı. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, oyunu kullanarak, “Oyunu kullanan ilk seçmen olarak kayıtlara geçmek istedim” dedi. 40 milyon nüfuslu ülkede 24 milyondan fazla seçmen bulunuyor. Bu seçimler, Ekim 2019’da dönemin hükümetine karşı patlak veren gösterilerden sonra ilk erken genel seçim özelliği taşıyor. Oy verme işlemi herhangi bir terör saldırısı olmadan tamamlandı.

Irak’ta oy verme işlemi tamamlandı

Irak’ta erken genel seçimler için oy kullanma başladı. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de seçimlerde oyunu kullandı.

Saat 18:00’de sona eren seçimler nedeniyle güvenlik güçleri seçim merkezlerinin çevresindeki önlemleri üst düzeye çıkardı. Oy vermeye gelenler seçim merkezlerinin önünde kurulan kontrol noktalarında aramadan geçirildi. Seçmenlerin seçim merkezlerine cep telefonu sokmasına da izin verilmedi. Havalimanları ve kara sınırları oy verme işlemi bitene kadar kapalı tutuldu.

40 milyon nüfuslu ülkede 24 milyondan fazla seçmen bulunuyor. Bu seçimlerde 329 sandalyeli meclis için 3 bin 249 aday yarıştı. 877 yabancı gözlemci seçimleri izledi. Irak Yüksek Seçim Komiserliği’nin 24 saat içerisinde seçim sonuçlarını duyurması bekleniyor.

Irak haber ajansının haberine göre, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de, Yeşil Bölge’de bir seçim merkezinde oy verdi. Iraklıları oy kullanmaya çağıran Kazımi, “Oyunu kullanan ilk seçmen olarak kayıtlara geçmek istedim. Bu seçimler, sokağa çıkma yasağının olmadığı ilk seçim” dedi.

Iraklı Şii din adamı ve siyasetçi Ammar el-Hekim ile eski başbakanlardan Nuri el-Maliki de erken saatlerde oylarını kullandı.

Oy verme işleminin bittiği Irak’ta, seçim sürecinde herhangi bir terör saldırısı da yaşanmadı.

Bu seçimler, Ekim 2019’da dönemin hükümetine karşı patlak veren gösterilerden sonra ilk erken genel seçim özelliği taşıyor.

Bir önceki yazımız olan İtalya'da 'Yeşil Geçiş' protestosu! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

160x600-reklam.jpg
160x600-reklam.jpg

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL