Vahap Munyar ve Mete Belovacıklı CNN Türk’te…

Haberi Paylaş

Hits: 0

CNN TÜRK’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına bu hafta Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı konuk oluyor… İşte programdan öne çıkan açıklamalar:

VAHAP MUNYAR:

İzmir’e İstanbul’dan beyaz yaka göçü var. Bazı şirketler yedek merkezlerini oraya taşıyor. İstanbul gibi büyük bir metropolde başta trafik olmak üzere stresli bir yaşam başladı. İzmir’deki yaşamı görüyor beyaz yakalı arkadaşlar ve oraya gidiyor. İzmir de pahalı ama İstanbul’a göre bir nebze aşağıda.

YEREL SEÇİMLER

Bütün olay yerel seçimlerde insana dokunmaktan geçiyor. Ama bu sefer biraz fazla genel seçim havasına itildi. O yüzden belki de adaylar kendilerini çok iyi anlatamıyorlar.

İstanbul gibi yerlerde büyük projelere doygunluk var. Olması gereken diye bakıyor. Diyor ki benim hayatıma nasıl dokunacaksın hayatımdaki sıkıntıları bana nasıl çözeceksin diyor.

ANADOLU’DA DURUM NASIL?

Ekonomide bir sıkıntı olduğu aşikar o biliniyor. Hükümette farkında. O yüzden önlemler ecen ağustostan beri alınıyor. O sıkıntı biraz öne geçmiş gibi. O yüzden çok da fazla seçim havasına giremiyorlar çoğu yerde.

Kararsız seçmenlerin oranı çok artmaya başladı. Önceki seçimlere göre daha yüksek. Anket şirketleri yönetenlerin gri alan diye tabir ettikleri alan çok artmış durumda. İstediğiniz kadar anlatın kararsızların bir bölümü de sandık başına gidince kararını veriyor.

ÜÇ DÖNEM KURALI NASIL ETKİLER?

METE BELOVACIKLI:

Kimi yerlerde belediye hizmetlerinde mutlu olunan yerlerde soru işaretlerine yol açmış durumda. Kimi yerlerde isimler değişti yer kaydırıldı. O nedenle peki ama orada yaptığı iş burada yapılabilir mi diye sorular ortaya çıktı. Gidilen yerde yerel dengeler konusunda tartışmalar yaşandı. Diğer yandan yeni gelen isimlerin yarattığı bir heyecan var. 

VAHAP MUNYAR:

İyi bir kural aslında üç dönem kuralı. Başkanlarda bir heyecan azalması olabiliyor. Kitaplar dolusu hizmet ortaya çıkıyor. O zaman bir heyecan azalması olabiliyor. O deneyimi de tecrübeyi de başka yerde değerlendirmek gerekir. Tekrar bir heyecan yaşasın. Bakın şurada yaptım burada da yaptım…

Nihat Zeybekci Denizli’de iki dönem önemli bir iş yaptı. Şimdi iddiası İzmir’de daha iyi bir başları elde edebilirim. Şimdi bu deneyimi aktarmak. Üç dönem kuralının uygulanması önemli. Diğer partilerin de uygulaması lazım.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE